Çok çok eskiden yesil bir vadinin içinde bir irmak kiyisinda kurulu bir köy varmis dünyada, taa dünyanin öbür ucunda. Çok eski dedik ya, o zamanlar gündüzleri pek günesli geçermis, yagmur yagmadikça; geceleri hep yildizli olurmus, bulutlar olmadikça. Köysakinleri tarimla ugrasirlarmis, hayvanlar avlarlarmis uçsuz bucaksiz arazilerinden, sularini kaynagi çok uzakta olan, köylerinin içinden geçen, irmaktan alirlarmis. Köyde herkes birbirini sever, sayarmis. Köyde bir tek kisinin kalbinde öyle büyük bir sevgi varmis ki bütün köyünkine bedelmis; Dolunun Intera’ya olan askiymis bu. Kiz Dolun’u bilirmis de tanimazmis yakindan. Dolun dayanamamis bir gün gitmiþ kizin yanina. Sormus Intera’ya onunla evlenip evlenmeyecegini.
Intera demis ki Doluna :

“Evlenirim evlenmeye ama benim isteyenim çoktur, her gelen kisiden ayni seyi ister benim babam.Ancak babamin bu istegini yerine getiren benimle evlenir.”

Dolun sasmis.

“Sensin benim kalbimim sahibi” diyerek baslamis sözüne “Senin dilegin benim için bir emirdir, söyle istegini hemen yapayým” demis askina.

Intera demis ki

“Bir çiçek vardir yapraklari gümüsten tomurcuklari elmastan, onu ister babam benle evlenecekten”.

Dolun “Bekle beni” demis Intera’ya, “hemen gidip getireyim o çiçegi ama nerededir yeri?”

Intera parmagiyla göstermis akan irmagi “iste bu irmagin kaynagindadir der babam, kirk gün yürümek gerekirmis oraya varmak için ama bir giden bir daha gelmedi simdiyedek çünkü oralar büyülüymüs derler, giden geri gelmezmis çünküburalardan çok daha güzelmis oralar.

Dolun senden daha güzel ne olabilir ki bu dünyada” demis Intera’ya “Dönecegim, o çiçekle, dönecegim çünkü seviyorum seni, çünkü sensiz anlami olmaz benim için o güzelligin”.

Dolun çikmiþ yola sonra. Kirk gün yürümüs irmagin yanindan. Hep ne kadar sevdigini düsünmüs Intera’yi yol boyunca. Tek aklindaki Intera’ymis, tek amaci ise o çiçek. Kirkinci gün kalkmis Dolun sabah erkenden, yüzünü yikamiþ irmaktan, anlamis ki çok yaklasmis kaynagina irmagin suyun serinliðinden. Devam etmis yoluna sonra. Biraz sonra varmis kaynaga, bütün yesilliklerle çevrili bir göl varmis kaynakta, gölün ortasinda bir adacik, adacigin üstünde de o çiçek duruyormus.Anlamis Intera’nin anlattigi çiçek oldugunu güzelliginden. Yüzmeye baslamis adaya dogru hemen.Adaya çikinca karsisinda bir adam belirmi Dolun’un.

Adam Doluna

“Her gülün bir dikeni, koruyucusu, oldugu gibi bende bu çiçegin koruyucusuyum, eger almaya geldiysen ben, Salut, izin vermem buna” demis.

Dolun saskin ve de kararli bir tonla “Ben o çiçegi alacagim sonra askima kavusacagim” demis “Hiç bir sey beni kararimdan çeviremez”.

“O zaman beni biraz dinleyeceksin” demis Salut “Sana neden koparmaman gerektigini anlatacagim, eger hâlâ ikna olmazsan o zaman izin veririm almana”.

Dolun ikna olmus ve çökmüs yoncalarin üstüne, baslamis dinlemeye…

“Eðer bir seyi çok fazla istersen ve engelin yoksa önünde onu alirsin, hayatta böyledir, insanengelleri asarsa yasamina devam edebilir. Bu çiçekte sadece yasam için bir seyler yapacaksan engelleri kaldirir önünden çünkü onunda bir görevi var, bu çiçek sadece 28 gecede bir açar yapraklarini ve döker parlayan tohumlarini göle, bu sayede buradaki sular yükselir ve irmaktan tasar gider zamanla. Bu irmak sayesinde yasar bu dogadaki yesillikler, insanlar, hayvanlar.” demis Salut.

Dolun baslamis düsünmeye, eger çiçegi kopargrsa kavusacaktir sevdigine ama kuruyacaktir irmaklari bunun yaninda. Sonunda çiçegin basina çöker kalir Dolun. Gümüs yapraklarinda kendini görür Dolun çiçegin. Yaninda Intera vardir ama niye mutsuzdur ikisi de. Aslinda kalbindeki tek endiseyi görür Dolun. Zaman geçtikçe Dolun’un düsünceleri yogunlasir kafasinda. Mutsuzlugunu düsünür, çiçeksiz Intera’siz bir yasam düsünür. Koparamaz çiçegi günlerce. Dolun artik yasamaktan zevk almaz sekilde sadece askini düsünerek beklemeye baþlar olacaklari. Bir gece çiçek tohumlarini birakirken göle bir tomurcukta Dolun’ un sertlesmis kalbinin üstüne düsmüs, aniden Dolun kalbindeki askinin büyüklügü kadar kocaman bir tasa dönmüs, tas o kadar büyükmüs ki dünyaya sigmamis gökyüzüne yükselmis ve Dünya’yla dönmeye baþlamis. Böylece Ay olmus Dolun’un kalbi Dünya’ya. O günden sonra sadece 28 gecede bir göstermis Dolun kalbinin tüm yüzünü, askinin bütün pariltisini digerlerine; sadece o gecelerde aydinlatmis Dünya’yi, ayni çiçek gibi…Etiketler: , ,